| Outside Diameter | 57.40 mm (2.26″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 50.29 mm (1.98″) |
| Cross Section | 3.556 mm (0.14″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 1.301" I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring (5P-5601)
$9.42
CAT® 0.351" I.D, NBR / Nitrile 90A O-Ring (3J-7354)
$2.04
CAT® 1.984″ I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (5F-8000)
$3.66
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.007 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.6 × 5.6 × 0.4 cm |
| Bin Location | 00049807 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 5F-8000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.