| Outside Diameter | 70.10 mm (2.76″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 63.0 mm (2.48″) |
| Cross Section | 3.556 mm (0.14″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 1.299″ I.D, Nitrile 75A Seal O-Ring (2K-8198)
$1.24
CAT® 1.975" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (5K-5959)
$12.43
CAT® 2.484″ I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (1H-5728)
$7.55
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.009 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Exterior | Seals |
| Part # | 1H-5728 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.