| Pipe Size | 6.4 mm (0.25″) |
|---|---|
| W.O.G | 2000 W.O.G |
| End Connections | Female NPT |
| Temp. Range | -50 to +375°F |
| Body Material | CF8M Steel |
1/8″ FNPT, 600 WOG, 150 WSP, Full Port, Forged Brass Ball Valve (BV2103-A)
$16.50
3/8″ FNPT, 600 WOG, w/ Locking Handle, Forged Brass Ball Valve (902276)
$25.35
CNC 1/4″ Pipe Size – BVSF Series, 2000# Full Stainless Steel Ball Valve, CF8M Body (0.25-BVSF-2000)
$21.61
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 10 × 4 cm |
| Bin Location | 00048501 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Cock/Valves |
| Part # | 0.25-BVSF-2000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.