| Overall Length | 234.9 mm (9.25″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 61.97 mm (2.44″) |
| Inner Diameter | 36.32 mm (1.43″) |
| Collapse Burst | 149 PSI (10.3 bar) |
| Filter Style | Cartridge Style |
| Media Type | Synthetic Media |
Donaldson® Hydraulic Cartridge Filter, Synthetic Media Type (P176221)
$173.26
Fleetguard® Hydraulic Filter, Spin-On (HF6720)
$39.94
Donaldson® Hydraulic Filter, Cartridge (P170084)
$129.82
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.2 × 9.2 × 26 cm |
| Bin Location | 00027305 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P170084 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.