| Overall Length | 279.4 mm (11.0″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 128.7 mm (5.07″) |
| Inner Diameter | 85.09 mm (3.35″) |
| Collapse Burst | 149 PSI (10.3 bar) |
| Filter Style | Cartridge Style |
| Media Type | Cellulose Media |
Donaldson® Hydraulic Filter, Spin-On (P550416)
$51.91
Donaldson® Hydraulic Filter, Cartridge (P167410)
$18.93
Donaldson® Hydraulic Filter, Cartridge (P555461)
$24.15
4 in stock
Only 4 items left in stock!
Additional information
| Weight | 2.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 12.5 × 28 cm |
| Bin Location | 00027315 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P555461 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.