| Overall Length | 208.0 mm (8.19″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 78.74 mm (3.10″) |
| Inner Diameter | 41.14 mm (1.62″) |
| Collapse Burst | 290 PSI (20 bar) |
| Filter Style | Cartridge Style |
| Media Type | Synthetic Media |
Donaldson® Hydraulic Filter, Spin-On (P550230)
$55.00
Donaldson® Hydraulic Filter, Spin-On (P550606)
$47.40
Donaldson® DT High-Performance Brand, Hydraulic Cartridge Filter (P566211)
$297.84
Out of stock
Additional information
| Weight | 1.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.9 × 7.9 × 20.9 cm |
| Bin Location | 00027405 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P566211 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.