| Overall Length | 327.9 mm (12.9″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 78.74 mm (3.10″) |
| Inner Diameter | 41.14 mm (1.62″) |
| Collapse Burst | 290 PSI (20 bar) |
| Filter Style | Cartridge Style |
| Media Type | Synthetic Media |
Donaldson® Hydraulic Filter, Spin-On (P550230)
$55.00
Donaldson® Hydraulic Filter, Spin-On (P550606)
$47.40
Donaldson® DT High-Performance Brand, Hydraulic Cartridge Filter (P566217)
$147.76
6 in stock
Only 6 items left in stock!
Additional information
| Weight | 2.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 37.5 cm |
| Bin Location | 00027225 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P566217 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.