| Overall Length | 213.1 mm (8.39″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 97.02 mm (3.82″) |
| Gasket O.D | 71.12 mm (2.80″) |
| Gasket I.D | 61.97 mm (2.44″) |
| Filter Style | Spin-On Style |
| Media Type | Cellulose Media |
Donaldson® Hydraulic Filter, Cartridge (P165314)
$61.87
Donaldson® Hydraulic Filter, Strainer (P562222)
$91.11
Donaldson® Hydraulic Filter, Spin-On (P550230)
$55.00
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 2.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 22 cm |
| Bin Location | 00027310 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P550230 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.