| Overall Length | 242.0 mm (9.53″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 133.7 mm (4.48″) |
| Inner Diameter | 58.42 mm (2.30″) |
| Collapse Burst | 149 PSI (10.3 bar) |
| Filter Style | Cartridge Style |
| Media Type | Synthetic Media |
Donaldson® Hydraulic Filter, Cartridge (P165314)
$61.87
4 in stock
Only 4 items left in stock!
Additional information
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 27 cm |
| Bin Location | 00027405 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P165314 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.