| Overall Length | 135.8 mm (5.35″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 92.96 mm (3.66″) |
| Gasket O.D | 86.10 mm (3.39″) |
| Gasket I.D | 76.96 mm (3.03″) |
| Filter Style | Spin-On Style |
| Media Type | Cellulose Media |
Donaldson® Lube Filter, Cartridge (P550287)
$27.63
Donaldson® Lube Filter, Spin-On Full Flow (P551352)
$17.90
Donaldson® Lube Filter, Spin-On Full Flow (P550035)
$12.60
3 in stock
Only 3 items left in stock!
Additional information
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.5 × 9.5 × 15.5 cm |
| Bin Location | 00027425 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P550035 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.