| Overall Length | 210.0 mm (8.27″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 70.10 mm (2.76″) |
| Inner Diameter | 41.91 mm (1.65″) |
| Collapse Burst | 145 PSI (10 bar) |
| Filter Style | Cartridge Style |
| Media Type | Synthetic Media |
Donaldson® Hydraulic Filter, Cartridge (P559740)
$13.83
Fleetguard® Hydraulic Cartridge Filter w/ Synthetic Media (HF28761)
$180.28
Donaldson® P569276 – Hydraulic Filter, Cartridge w/ Synthetic Media (901683)
$205.61
4 in stock
Only 4 items left in stock!
Additional information
| Weight | 1.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.6 × 8.2 × 25.5 cm |
| Bin Location | 00027415 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | 901683 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.