| Overall Length | 213.3 mm (8.40″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 93.21 mm (3.67″) |
| Gasket O.D | 71.88 mm (2.83″) |
| Gasket I.D | 61.97 mm (2.44″) |
| Filter Style | Spin-On Style |
| Media Type | Composite Media |
Donaldson® Fuel/Water Separator Filter (P550833)
$83.67
Fleetguard® Fuel Filter, Primary Spin-On (FF172)
$22.64
Donaldson® Twist&Drain Fuel/Water Separator Filter, Spin-On (P550848)
$48.33
4 in stock
Only 4 items left in stock!
Additional information
| Weight | 1.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.5 × 9.5 × 21.5 cm |
| Bin Location | 00027301 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P550848 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.