| Inside Diameter | 90 mm (3.543″) |
|---|---|
| Outside Diameter | 160 mm (6.299″) |
| Cage Type | Brass Caged |
| End/Bearing Type | Open / Radial |
16mm Wheel Barrow Bearing (HJ35B)
$10.34
FAG® 110mm I.D, 200mm O.D, 53mm Width, Cylindrical Roller Bearing, Single Row, Brass (NU2222-E-XL-M1-C3)
$1,142.50
FAG® NUP2218-E-XL-M1-C3 – Single Row, 90mm x 160mm Cylindrical Roller Bearing, Brass Cage (NUP2218EMC3)
$608.41
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 8.72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 20 × 10 cm |
| Bin Location | 00033210 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Bearings |
| Part # | NUP2218EMC3 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.