| Overall Length | 89.40 mm (3.52″) |
|---|---|
| Largest O.D | 76.70 mm (3.02″) |
| Gasket O.D | 71.88 mm (2.83″) |
| Gasket I.D | 62.48 mm (2.46″) |
| Thread Size | 3/4″-16 UNF-2B |
| Filter Style | Spin-On Style |
Fleetguard® Lube Filter, Combo Spin-On (LF3000)
$66.28
Fleetguard® Lube Filter, Spin-On (LF3499)
$18.34
Fleetguard® Lube Filter, Spin-On (LF16011)
$26.68
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 9 cm |
| Bin Location | 00025401 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | LF16011 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.