| Overall Length | 104.6 mm (4.12″) |
|---|---|
| Largest O.D | 76.70 mm (3.02″) |
| Gasket O.D | 71.88 mm (2.83″) |
| Gasket I.D | 62.48 mm (2.46″) |
| Thread Size | 13/16″-16 UNS-2B |
| Filter Style | Spin-On Style |
Donaldson Blue® Lube Filter, Full-Flow Spin-On w/ Synteq Media (DBL7405)
$49.82
Fleetguard® Lube Filter, Spin-On (LF4054)
$20.96
Fleetguard® Lube Filter, Spin-On (LF3945)
$12.25
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.2 × 8.2 × 13.5 cm |
| Bin Location | 00026101 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | LF3945 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.