| Effective Length | 1448 mm (57.00″) |
|---|---|
| Outside Circumference | 1461 mm (57.55″) |
| Top Width | 28 mm (1.087″) |
| Construction | EPDM, Polyester Cord |
| Belt Type | V-Ribbed, Standard |
Gates® 56.99″ Length, 1.087″ Top Width, Micro-V Serpentine Drive Belt (K080570)
$79.83
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 10 × 3.5 cm |
| Bin Location | BRE-1 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Belts |
| Part # | K080570 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.