Specification
| Outer Diameter | 74 mm (2.913″) |
|---|---|
| Bore Inside Diameter | 17 mm (0.669″) |
| No. Of Pulleys | 1-Pulley |
| Contact Surface | Smooth/Backside |
Detroit Diesel® Crankshaft Belt Pulley (08929077)
$400.49
Gates® DriveAlign 83.5mm O.D - Idler Pulley, V-Ribbed Grooved Contact, Steel (36223)
$79.50
$73.50
1 in stock
| Outer Diameter | 74 mm (2.913″) |
|---|---|
| Bore Inside Diameter | 17 mm (0.669″) |
| No. Of Pulleys | 1-Pulley |
| Contact Surface | Smooth/Backside |
| Weight | 1.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.5 × 10.5 × 6 cm |
| Bin Location | 00030115 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Belt Drive |
| Part # | 36091 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.