Specification
| Effective Length | 1073 mm (42.25″) |
|---|---|
| Circumference | 1089 mm (42.89″) |
| Top Width | 20 mm (0.78″) |
| Thickness | 12 mm (0.472″) |
| Belt Type | Truck/Bus V-Belt |
Gates® Green Stripe 56.99″ Length, EPDM H/D Truck-Bus V-Belt, Notched (TR22570)
$44.63
Gates® Green Stripe 43.72″ Length, EPDM H/D Truck-Bus V-Belt, Notched (TR28437)
$35.50
$28.81
2 in stock
| Effective Length | 1073 mm (42.25″) |
|---|---|
| Circumference | 1089 mm (42.89″) |
| Top Width | 20 mm (0.78″) |
| Thickness | 12 mm (0.472″) |
| Belt Type | Truck/Bus V-Belt |
| Weight | 0.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 14 × 6 cm |
| Bin Location | BRC-2 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Belts |
| Part # | TR28423 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.