| Length | 9.520 mm (0.375″) |
|---|---|
| Drill Size | 6.731 mm (0.265″) |
| Thread Size | 1/4″-20 Thread |
| Insert Type | Free Running Type |
Heli-Coil® 7/16"-20 Thread, 0.656" Long, Stainless Repair Coil Insert (R1191-7)
$2.79
Heli-Coil® 1/2"-13 Thread, 0.750" Long, Stainless Repair Coil Insert (R1185-8)
$4.99
Heli-Coil® 1/4″-20 Thread, 0.375″ Long, Stainless Repair Coil Insert (R1185-4)
$1.59
85 in stock
This item is selling fast!
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.38 × 1.8 × 1.95 cm |
| Bin Location | A40062 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | R1185-4 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.