| Length | 11.91 mm (0.469″) |
|---|---|
| Drill Size | 8.331 mm (0.328″) |
| Thread Size | 5/16″-18 Thread |
| Insert Type | Free Running Type |
Heli-Coil® 1/4"-20 Thread, 0.375" Long, Stainless Repair Coil Insert (R1185-4)
$1.59
Heli-Coil® M10-1.50 Thread, 0.59" Long, Stainless Repair Coil Insert (R1084-10)
$2.96
Heli-Coil® 5/16″-18 Thread, 0.469″ Long, Stainless Repair Coil Insert (R1185-5)
$1.96
36 in stock
This item is selling fast!
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.38 × 1.8 × 1.95 cm |
| Bin Location | A40062 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | R1185-5 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.