| Chain Size | 5/16″ (0.312″) |
|---|---|
| Chain Grade | Transport Grade-70 |
| Breaking Strength | 8528 kgs / 18800 lbs |
| Material | Forged Carbon Steel |
| Finish | Clear Zinc Plated |
Dynaline 1/2″ Clevis Slip Hook C/W Latch, Forged Alloy Steel, Yellow Zinc (66076)
$43.50
Kinedyne® 3/8″ Size, Transport Grade-70, Forged Steel, Clevis Grab Hook (10038GH)
$7.44
Kinedyne® 5/16″ Size, Transport Grade-70, Forged Steel, Clevis Grab Hook (10034GH)
$5.86
6 in stock
Only 6 items left in stock!
Additional information
| Weight | 1.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.1 × 10.3 × 2 cm |
| Bin Location | 00060084 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Exterior |
| Part # | 10034GH |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.