| Diameter | 8 mm (0.315″) |
|---|---|
| Drive Size | 6 mm (0.236″) |
| Length | 55 mm (2.17″) |
| Material | Stainless Steel |
Cummins® M8 x 1.25, 55mm Length, Socket Head Cap Screw (3102743)
$9.80
Brake Cover Plate – Socket Cap Screw, For Rod Tong Application (992015-09)
$2.42
M8 x 55mm Length, 1.25 Thread Pitch, Socket Cap Screw (SCMC8.55)
$0.25
16 in stock
Only 16 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.5 × 1.5 × 1.5 cm |
| Bin Location | 00058012 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | SCMC8.55 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.