| Diameter | 31.75 mm (1.250″) |
|---|---|
| Wrench Size | 47.62 mm (1.875″) |
| Thickness | 26.97 mm (1.062″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
7/8″ Diameter x 14 TPI, 0.750″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF78)
$4.60
1/2" Diameter, 7/16" Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – C/Steel (NHSC12)
$0.76
1-1/4″ Diameter x 12 TPI, 1.062″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF114)
$5.86
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.3 × 5.3 × 2.9 cm |
| Bin Location | A10035 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NHSF114 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.