| Diameter | 34.92 mm (1.375″) |
|---|---|
| Wrench Size | 52.37 mm (2.062″) |
| Thickness | 19.83 mm (0.781″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
9/16″ Diameter x 18 TPI, 31/64" Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (HNSF916)
$1.98
1″-14 UNF Thread – Spindle Nut (165686)
$4.36
1.375″ Diameter, 25/32″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – C/Steel (NHSC138)
$16.32
10 in stock
Only 10 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 6 × 3 cm |
| Bin Location | A40102 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NHSC138 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.