| Diameter | 11.09 mm (0.437″) |
|---|---|
| Wrench Size | 17.44 mm (0.687″) |
| Thickness | 9.525 mm (0.375″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
3/8″ Diameter x 24 TPI, 21/64″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF38)
$0.47
1″-14 UNF Thread – Spindle Nut (165686)
$4.36
7/16″ Diameter, 3/8″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – C/Steel (NHSC716)
$0.57
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 2 × 1.1 cm |
| Bin Location | A40101 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NHSC716 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.