| Diameter | 28.57 mm (1.125″) |
|---|---|
| Wrench Size | 42.84 mm (1.687″) |
| Thickness | 24.58 mm (0.968″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
1/4″ Diameter x 28 TPI, 0.2187″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF14)
$0.39
3/4" Diameter, 41/64" Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – C/Steel (NHSC34)
$1.74
1-1/8″ Diameter x 12 TPI, 31/32″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF118)
$6.98
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.9 × 4.9 × 2.6 cm |
| Bin Location | A10035 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NHSF118 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.