| Hose I.D | 12.70 mm (0.50″) |
|---|---|
| Pipe Size | 9.525 mm (0.375″) |
| Working Pressure | 900 psi Rating |
| Application | Air Brake Systems |
1/2″ Hose I.D x 3/8″ Pipe, Field Attachable Hose Coupler Assembly w/ Spring, Brass (1493-8C)
$22.27
32 in stock
This item is selling fast!
Additional information
| Weight | 0.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 3.9 × 3.9 cm |
| Bin Location | 00094056 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1493-8C |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.