| Tube O.D | 12.70 mm (0.50″) |
|---|---|
| Female Pipe | 12.70 mm (0.50″) |
| Working Pressure | 240 psi Rating |
| Fitting Type | Connector Type |
5/8" Tube x 3/4" MNPT, Air Brake Fitting, Male Pipe Connector, Brass (1468-10E)
$12.63
3/8″ Tube x 3/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Connector (PC1468-6C)
$7.68
1/2″ Tube x 1/2″ FNPT, Push-to-Connect, Air Brake Brass Connector (PC1466-8D)
$27.47
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 3 × 3 cm |
| Bin Location | 00094082 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | PC1466-8D |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.