| Tube O.D | 12.70 mm (0.50″) |
|---|---|
| Male Pipe | 12.70 mm (0.50″) |
| Working Pressure | 240 psi Rating |
| Fitting Type | Brass Tee Type |
3/8" Tube, DOT Air Brake Union Tee Fitting, For SAE J844D Tube, Brass (1464-6)
$9.42
3/8″ Tube x 1/4″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass Male Pipe Branch Tee (1472-6B)
$7.31
1/2″ Tube x 1/2″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass Male Pipe Run Tee (1471-8D)
$12.77
3 in stock
Only 3 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.7 × 4.7 × 2.1 cm |
| Bin Location | 00094076 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1471-8D |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.