| Tube O.D | 6.35 mm (0.25″) |
|---|---|
| Male Pipe | 6.35 mm (0.25″) |
| Working Pressure | 300 psi Rating |
| Fitting Type | Branch Tee Type |
1/2" Tube, DOT Air Brake Union Tee Fitting, For SAE J844D Tube, Brass (1464-8)
$13.95
3/8″ Tube x 1/4″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass Male Pipe Branch Tee (1472-6B)
$7.31
1/4″ Tube x 1/4″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass Male Pipe Branch Tee (1472-4B)
$7.38
12 in stock
Only 12 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.4 × 2.8 × 1.5 cm |
| Bin Location | 00094077 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1472-4B |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.