| Tube O.D | 12.70 mm (0.50″) |
|---|---|
| Male Pipe | 12.70 mm (0.50″) |
| Working Pressure | 240 psi Rating |
| Fitting Type | Connector Type |
1/2″ Tube x 1/2″ FNPT, Push-to-Connect, Air Brake Brass Connector (PC1466-8D)
$27.47
Eaton Weatherhead® 3/8″ O.D x 1/8″ FNPT, Quick-Connect Air Brake Connector, Brass (1866X6X2)
$13.63
1/2″ Tube x 1/2″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Connector (PC1468-8D)
$15.50
7 in stock
Only 7 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.6 × 2.6 cm |
| Bin Location | 00094084 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | PC1468-8D |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.