| Tube O.D | 12.70 mm (0.50″) |
|---|---|
| Male Pipe | 9.52 mm (0.375″) |
| Working Pressure | 240 psi Rating |
| Fitting Type | Brass Tee Type |
3/8″ Tube, Union Tee, Push-to-Connect, DOT Air Brake Fitting, Brass (PC1464-6)
$24.37
1/2″ Tube x 3/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Swivel Tee (PC1472SW-8C)
$27.67
1/2″ Tube x 3/8″ Pipe, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Brass Male Run Tee (PC1471-8C)
$17.47
8 in stock
Only 8 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.6 × 4 × 2.2 cm |
| Bin Location | 00094091 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | PC1471-8C |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.