| Tube O.D | 6.35 mm (0.250″) |
|---|---|
| Male Pipe | 6.35 mm (0.250″) |
| Working Pressure | 300 psi Rating |
| Fitting Type | Connector Type |
1/4″ Tube x 1/4″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Connector (PC1468-4B)
$6.75
1/4″ Tube x 1/4″ MNPT, Air Brake Fitting, Male Pipe Connector, Brass (1468-4B)
$3.50
42 in stock
This item is selling fast!
Additional information
| Weight | 0.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.7 × 1.7 × 1.7 cm |
| Bin Location | 00094071 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1468-4B |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.