| Diameter | 25.40 mm (1.000″) |
|---|---|
| Wrench Size | 38.10 mm (1.500″) |
| Thickness | 22.52 mm (0.887″) |
| Finish | Zinc / Wax Type |
5/8″ Diameter x 18 TPI, 0.559″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCF58)
$1.25
1/4" Diameter, 0.3130" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC14)
$0.50
1″ Diameter x 8 TPI, 0.887″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC1)
$1.31
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.3 × 4.3 × 2.2 cm |
| Bin Location | A10014 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | SLCC1 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.