| Nominal Size | 12 mm (0.473″) |
|---|---|
| Inner Diameter | 13 mm (0.512″) |
| Outer Diameter | 24 mm (0.945″) |
| Nominal Thickness | 3 mm (0.119″) |
| Washer Type | DIN-6916 Type |
| Material | Hardnened Steel |
Popco® 7/16" Bolt, 15/32″ I.D, 59/64″ O.D, Copper Flat Washer (162-870)
$0.56
18mm Nominal Size, 4mm Thick, Structural Flat Washer, Hardened Steel (FWMH18)
$0.52
12mm Nominal Size, 3mm Thick, Structural Flat Washer, Hardened Steel (FWMH12)
$0.59
49 in stock
This item is selling fast!
Additional information
| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.3 × 2.3 × 0.2 cm |
| Bin Location | 00058053 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | FWMH12 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.