| Nominal Size | 16 mm (0.630″) |
|---|---|
| Inner Diameter | 17 mm (0.669″) |
| Outer Diameter | 30 mm (1.181″) |
| Nominal Thickness | 4 mm (0.157″) |
| Washer Type | DIN-6916 Type |
| Material | Hardnened Steel |
12mm Nominal Size, 3mm Thick, Structural Flat Washer, Hardened Steel (FWMH12)
$0.59
Allison Transmission® Washer (6777103)
$17.77
16mm Nominal Size, 4mm Thick, Structural Flat Washer, Hardened Steel (FWMH16)
$0.40
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 2.5 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00058064 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | FWMH16 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.