| Nominal Size | 14 mm (0.551″) |
|---|---|
| Inner Diameter | 15 mm (0.591″) |
| Outer Diameter | 28 mm (1.102″) |
| Nominal Thickness | 3 mm (0.118″) |
| Washer Type | DIN-6916 Type |
| Material | Hardnened Steel |
12mm Nominal Size, 3mm Thick, Structural Flat Washer, Hardened Steel (FWMH12)
$0.59
Allison Transmission® Washer (6777103)
$17.77
14mm Nominal Size, 3mm Thick, Structural Flat Washer, Hardened Steel (FWMH14)
$0.39
17 in stock
Only 17 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.7 × 2.7 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00058062 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | FWMH14 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.