| Diameter | 9.525 mm (0.375″) |
|---|---|
| Wrench Size | 14.27 mm (0.562″) |
| Thickness | 11.50 mm (0.453″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
5/8″ Diameter x 11 TPI, 0.559″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC58)
$1.86
1-1/8" Diameter, 1.118" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC118)
$2.37
3/8″ Diameter, 0.453″ Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC38)
$0.33
186 in stock
This item is selling fast!
Additional information
| Weight | 0.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 2 × 1.3 cm |
| Bin Location | A40103 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | LNC38 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.