| Outside Diameter | 18.13 mm (0.71″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 9.53 mm (0.37″) |
| Cross Section | 4.318 mm (0.17″) |
| Material Type | Silicone VMQ Type |
CAT® 5.109" I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring (130-0229)
$59.53
CAT® 0.614" I.D, Nitrile 75A Seal O-Ring (4D-2297)
$0.49
CAT® 0.375″ I.D, 0.169″ Cross Section, VQM / Silicone 70A O-Ring (3S-5496)
$1.31
13 in stock
Only 13 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.001 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.8 × 1.8 × 0.5 cm |
| Bin Location | 00049805 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 3S-5496 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.