| Outside Diameter | 15.98 mm (0.63″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 12.42 mm (0.49″) |
| Cross Section | 1.778 mm (0.07″) |
| Material Type | EPDM Rubber Type |
CAT® 2.225" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (3H-2652)
$5.68
CAT® 1.301" I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring (5P-5601)
$9.42
CAT® 0.489″ I.D, EPDM/70 Seal O-Ring (180-8424)
$3.50
10 in stock
Only 10 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.6 × 1.6 × 0.2 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Exterior | Seals |
| Part # | 180-8424 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.