| Outside Diameter | 33.80 mm (1.33″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 23.16 mm (0.91″) |
| Cross Section | 5.334 mm (0.21″) |
| Material Type | Fluoroelastomer |
CAT® 0.734" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (5F-7054)
$1.88
CAT® 0.489" I.D, EPDM/70 Seal O-Ring (180-8424)
$3.50
CAT® 0.912″ I.D, Fluoro / FKM Seal O-Ring (112-3540)
$36.67
6 in stock
Only 6 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.009 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.4 × 3.4 × 0.6 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Exterior | Seals |
| Part # | 112-3540 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.