| Outside Diameter | 35.63 mm (1.40″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 29.71 mm (1.17″) |
| Cross Section | 3.048 mm (0.12″) |
| Material Type | EPDM Rubber Type |
CAT® 2.225" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (3H-2652)
$5.68
CAT® 1.301" I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring (5P-5601)
$9.42
CAT® 1.171″ I.D, EPDM / 70A O-Ring Seal (6V-5064)
$2.73
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.004 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.6 × 3.6 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 6V-5064 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.