| Outside Diameter | 43.18 mm (1.70″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 36.10 mm (1.42″) |
| Cross Section | 3.556 mm (0.14″) |
| Material Type | Silicone VMQ Type |
CAT® 0.862" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (9H-6761)
$2.39
CAT® 2.359″ I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (1H-8720)
$5.34
CAT® 1.421″ I.D, 0.109″ Cross Section, VMQ / Silicone 70A O-Ring (1S-9799)
$9.44
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.004 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.2 × 4.2 × 0.4 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 1S-9799 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.