| Outside Diameter | 49.78 mm (1.96″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 43.70 mm (1.72″) |
| Cross Section | 3.048 mm (0.12″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 1.487" I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring (6F-0249)
$2.07
CAT® 1.484" I.D, VQM Silicone 70A O-Ring, For Cylinder Block / Cover (8M-4986)
$9.70
CAT® 1.72″ I.D, NBR / Nitrile 90A O-Ring, For Hydraulic Control Valve (6K-6307)
$3.10
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.003 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 5 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00049807 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 6K-6307 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.