| Outside Diameter | 54.48 mm (2.14″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 43.81 mm (1.72″) |
| Cross Section | 5.334 mm (0.21″) |
| Material Type | Silicone VMQ Type |
CAT® 2.225" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (3H-2652)
$5.68
CAT® 1.301" I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring (5P-5601)
$9.42
CAT® 1.725″ I.D, 0.210″ Cross Section, VMQ / Silicone 70A O-Ring (2S-2251)
$17.84
10 in stock
Only 10 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 5.5 × 0.5 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 2S-2251 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.