| Overall Length | 260.0 mm (10.2″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 118.6 mm (4.67″) |
| Gasket O.D | 107.6 mm (4.24″) |
| Gasket I.D | 92.96 mm (3.66″) |
| Media Type | Cellulose Type |
| Filter Style | Spin-On Style |
Donaldson® Hydraulic Filter, Cartridge (P160700)
$111.39
Donaldson® Hydraulic Filter, Strainer (P562222)
$91.11
Donaldson® Hydraulic Filter, Spin-On (P550223)
$34.57
Out of stock
Additional information
| Weight | 3.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 12.4 × 26 cm |
| Bin Location | 000 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P550223 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.