| Overall Length | 244.0 mm (9.61″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 127.0 mm (5.00″) |
| Gasket O.D | 53.08 mm (2.09″) |
| Gasket I.D | 39.37 mm (1.55″) |
| Filter Style | Cartridge Style |
| Media Type | Cellulose Media |
Donaldson® Lube Filter, Spin-On Full Flow (P550020)
$8.35
Donaldson® Lube Filter, Spin-On Full Flow (P555570)
$14.50
Donaldson® Lube Filter, Cartridge (P550516)
$23.68
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 1.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 12.5 × 25 cm |
| Bin Location | 00027205 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P550516 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.