| Overall Length | 133.0 mm (5.24″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 97.02 mm (3.82″) |
| Gasket O.D | 71.88 mm (2.83″) |
| Gasket I.D | 60.96 mm (2.40″) |
| Filter Style | Spin-On Style |
| Media Type | Cellulose Media |
Donaldson® Lube Filter, Cartridge (P550287)
$27.63
Donaldson® Lube Filter, Spin-On Full Flow (P551352)
$17.90
Donaldson® Lube Filter, Spin-On Bypass (P550050)
$9.32
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.2 × 10.2 × 13.5 cm |
| Bin Location | 00027425 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P550050 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.