| Item Length | 88.64 mm (3.49″) |
|---|---|
| Flange Head Dia. | 44.45 mm (1.75″) |
| Hose Size | 25.40 mm (1.00″) |
| Fitting Type | SF – SAE Code 61 |
Eaton Weatherhead® 1″ Split Flange x 1″ Hose, SAE Code-61, Z-Series Crimp Hose Fitting (16Z-G16)
$75.50
Out of stock
Additional information
| Weight | 1.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 4.8 × 4.8 cm |
| Bin Location | 00097105 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 16Z-G16 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.