| Overall Length | 263.9 mm (10.3″) |
|---|---|
| Largest O.D | 107.6 mm (4.24″) |
| Gasket O.D | 100.0 mm (3.94″) |
| Gasket I.D | 90.42 mm (3.56″) |
| Thread Size | M32 x 1.5-6H INT |
| Filter Style | Spin-On Style |
Purolator Classic Fuel Filter (F50015)
$8.36
Fleetguard® NanoNet Fuel Filter Kit, Fits MY07 Ford Powerstroke (FK48002)
$112.64
Fleetguard® Fuel Filter, Secondary Spin-On (FF5507)
$35.68
Out of stock
Additional information
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 11 × 27 cm |
| Bin Location | 00024205 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | FF5507 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.